Zwolnienia monitorowane
Zwolnienia monitorowane
Pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 100 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, w szczególności:
-
pośrednictwa pracy,
-
poradnictwa zawodowego,
-
szkoleń,
-
pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.
W przypadku zwolnienia monitorowanego pracodawca jest obowiązany podjąć działania polegające na zapewnieniu pracownikom przewidzianym do zwolnienia lub będącym w trakcie wypowiedzenia lub w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego usług rynku pracy realizowanych w formie programu Program może być realizowany przez powiatowy urząd pracy, agencję zatrudnienia lub instytucję szkoleniową.
Program może być finansowany:
-
przez pracodawcę,
-
przez pracodawcę i odpowiednie jednostki administracji publicznej,
-
na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy.
Szkolenia pracowników będących w okresie wypowiedzenia:
-
Pracodawcy, którzy utworzyli fundusz szkoleniowy, mogą na wniosek pracownika finansować ze środków funduszu szkoleniowego świadczenie szkoleniowe.
-
Świadczenie szkoleniowe jest przyznawane przez pracodawcę na wniosek pracownika i przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego na czas udziału pracownika w szkoleniach, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.
-
W okresie korzystania ze świadczenia szkoleniowego zwolnionemu pracownikowi przysługuje pomoc w zakresie poradnictwa zawodowego. Pracownik ten może być skierowany na jednorazowe szkolenie organizowane i finansowane przez powiatowy urząd pracy, na zasadach określonych w ustawie.
-
Po przyznaniu przez pracodawcę świadczenia szkoleniowego powiatowy urząd pracy refunduje pracodawcy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane ze środków własnych pracodawcy, w wysokości określonej w odrębnych przepisach.
-
Pracodawca wypłaca co miesiąc zwolnionemu pracownikowi, na podstawie zawartej z nim umowy, począwszy od miesiąca, w którym pracownik rozpoczął szkolenie, świadczenie szkoleniowe w wysokości równej wynagrodzeniu pracownika, obliczanemu jak za urlop wypoczynkowy, nie wyższej jednak niż 200 % minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pracowniczy Fundusz Szkoleniowy:
Szczególnym instrumentem ukierunkowanym na tworzenie, utrzymanie i rozwój miejsc pracy przez pracodawców jest Pracowniczy Fundusz Szkoleniowy tworzony fakultatywne przez pracodawcę. Fundusz szkoleniowy jest przeznaczony na finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. Fundusz szkoleniowy może być tworzony przez więcej niż jednego pracodawcę na zasadzie porozumienia.
Dochodami funduszu szkoleniowego są:
-
wpłaty pracodawców, zgodnie z postanowieniami układu zbiorowego pracy lub regulaminu funduszu szkoleniowego, w wysokości nie niższej niż 0,25 % funduszu płac;
- inne wpływy.
Wydatkowanie środków funduszu szkoleniowego następuje na podstawie planu szkoleń uzgadnianego przez pracodawcę z zakładową organizacją związkową. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, plan szkoleń uzgadnia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Wsparcie finansowe z Funduszu Pracy
-
Na wniosek pracodawcy, który utworzył fundusz szkoleniowy, starosta może refundować z Funduszu Pracy, na warunkach określonych w umowie, koszty szkolenia specjalistycznego pracowników zagrożonych zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w wysokości do 50 %, nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy, na jedną osobę, jeżeli po ukończeniu szkolenia pracownicy ci zostaną zatrudnieni zgodnie z kierunkiem odbytego szkolenia, przez tego pracodawcę, na innych stanowiskach pracy co najmniej przez okres 12 miesięcy.
-
W przypadku, gdy pracodawca przyzna płatny urlop szkoleniowy pracownikowi w wymiarze co najmniej 22 dni, ma prawo zatrudnić pracownika na zastępstwo (w ramach programów rotacji pracy), a jego wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne będą mogły być finansowane ze środków Funduszu Pracy, w ramach środków przeznaczonych na aktywne programy rynku pracy. Instrument ten stwarza dodatkowe zachęty dla pracodawców do udzielania urlopów na podstawie rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.
informację wytworzył(a): | Krzysztof Stefaniak |
za treść odpowiada: | Jolanta Zabłocka |
data wytworzenia: | 2004-09-10 |